Tuesday, February 25, 2014

Θρίαμβος του Ολυμπιακού, 2-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ;Όλα τα κους -κους

Μία από τις μεγαλύτερες ευρωπαϊκές βραδιές του έζησε απόψε ο Ολυμπιακός, που με εξαιρετική απόδοση και ανάλογη τακτική νίκησε, για πρώτη φορά στην ιστορία του, τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» και έβαλε υποθήκη πρόκρισης στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ ενόψει της ρεβάνς της 19ης Μαρτίου στο «Όλντ Τράφορντ».

Οι παίκτες του Μίτσελ ξεκίνησαν με πολύ μεγάλο ενθουσιασμό, πίεσαν την αντίπαλό τους ψηλά και έξω από την περιοχή του Ντε Χέα για να αποκόψουν την πρώτη πάσα και ταυτόχρονα προσπάθησαν να επιτεθούν, εφόσον οι συνθήκες το ευνοούσαν.
Ο βασικός στόχος ήταν να αποκοπεί η τροφοδοσία στους Ρούνεϊ, που είναι εξαιρετικός και στη δημιουργία, και Φαν Πέρσι, οι οποίοι αποτελούν τη δύναμη πυρός της Μάντσεστερ.

Το πλάνο του Μίτσελ δούλεψε καλά, καθώς οι Άγγλοι δεν έβρισκαν χώρους για να κάνουν το παιχνίδι τους ακόμη κι όταν από ένα σημείο και ύστερα απέκτησαν μια ελαφρά υπεροχή ως προς την κατοχή της μπάλας. Αντίθετα, τις καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο είχαν οι «ερυθρόλευκοι».

Στο 8ο λεπτό ο Ντομίνγκες έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, έτρεξε περίπου 40 μέτρα και φτάνοντας απέναντι στον Ντε Χέα ανακόπηκε από τον Βίντιτς τη στιγμή του σουτ. Στο 26΄ ο Πέρες συνέκλινε από αριστερά και σούταρε με το δεξί, με την μπάλα να καταλήγει στο εξωτερικό μέρος των διχτύων.

Τελικά το φαληρικό γήπεδο «σηκώθηκε» στο 38ο λεπτό, όταν ο πρωταθλητής Ελλάδας έφτασε στο 1-0: ο Μανιάτης έξω από την περιοχή της Γιουνάιτεντ έκανε ένα συρτό αλλά αδύναμο σουτ, ο Ντομίνγκες στη μεγάλη περιοχή είδε την μπάλα να έρχεται στα πόδια του και με «τακουνάκι» της άλλαξε πορεία στέλνοντάς την στα δίχτυα του Ντε Χέα.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ακολουθεί το πλάνο του και στην επανάληψη, μένοντας απόλυτα συγκεντρωμένος στο πνεύμα και τις απαιτήσεις του αγώνα.

Απέναντι σε αυτό τον Ολυμπιακό η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 82ο λεπτό, όσο απίστευτο και αν ακούγεται, όταν ο Φαν Πέρσι υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή από πάσα του Σμόλινγκ, γύρισε ωραία και απέφυγε τον Μανωλά αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι του Ρομπέρτο, στη μοναδική καλή στιγμή της ομάδας του Μόιες στο παιχνίδι.

Μίτσελ: Η πιο μεγάλη μου νίκη ως προπονητής!

Τα ξένα ΜΜΕ για τον θρίαμβο του Ολυμπιακού επί της Μ. Γιουνάιτεντ!

Η νίκη του Ολυμπιακού επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέπληξε όλη την Ευρώπη, με τα αγγλικά ΜΜΕ να ασκούν έντονη κριτική στον Μόγιες και να τονίζουν πως οι "διάβολοι" χρειάζεται να κάνουν πολλά για να κάνουν την=

Ti γραφει το Ιn.gr

Ο Ολυμπιακός θα είναι… Άγγλος στο ραντεβού με τους «8»

(Φωτογραφία:  Icon )

Αθήνα
Ένας… διαβολεμένος Ολυμπιακός, ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά, όλες τις ισορροπίες και τα δεδομένα ανάμεσα στο ελληνικό και το αγγλικό ποδόσφαιρο και έγραψε μία χρυσή σελίδα στην Ιστορία του, φτάνοντας στο2-0 απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Ναι, δεν «χτύπησε» ο δαίμονας του τυπογραφείου, οι Πειραιώτες για την ακρίβεια ισοπέδωσαν τους μέχρι χθες αήττητους στην Ευρώπη «Μπέμπηδες» και έφτασαν σε έναν ανεπανάληπτο θρίαμβο.

Πλέον, ο Ολυμπιακός μπορεί να αποκαλεί τον εαυτό του ως «φαβορί» για την πρόκριση στους «8» του Champions League, έχοντας να ολοκληρώσει το έργο του στις 19/3 στη ρεβάνς του «Ολντ Τράφορντ».

17 φωτογραφίες

Οι παίκτες του Μίτσελ ξεκίνησαν με πολύ μεγάλο ενθουσιασμό, πίεσαν την αντίπαλό τους ψηλά και έξω από την περιοχή του Ντε Χέα για να αποκόψουν την πρώτη πάσα και ταυτόχρονα προσπάθησαν να επιτεθούν, εφόσον οι συνθήκες το ευνοούσαν. Ο βασικός στόχος ήταν να αποκοπεί η τροφοδοσία στους Ρούνεϊ, που είναι εξαιρετικός και στη δημιουργία, και Φαν Πέρσι, οι οποίοι αποτελούν τη δύναμη πυρός της Μάντσεστερ.

Το πλάνο του Μίτσελ δούλεψε καλά, καθώς οι Άγγλοι δεν έβρισκαν χώρους για να κάνουν το παιχνίδι τους ακόμη κι όταν από ένα σημείο και ύστερα απέκτησαν μια ελαφρά υπεροχή ως προς την κατοχή της μπάλας. Αντίθετα, τις καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο είχαν οι «ερυθρόλευκοι». Στο 8ο λεπτό ο Ντομίνγκες έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, έτρεξε περίπου 40 μέτρα και φτάνοντας απέναντι στον Ντε Χέα ανακόπηκε από τον Βίντιτς τη στιγμή του σουτ. Στο 26΄ ο Πέρες συνέκλινε από αριστερά και σούταρε με το δεξί, με την μπάλα να καταλήγει στο εξωτερικό μέρος των διχτύων.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ακολουθεί το πλάνο του και στην επανάληψη, μένοντας απόλυτα συγκεντρωμένος στο πνεύμα και τις απαιτήσεις του αγώνα. Αυτό απέφερε το δεύτερο γκολ των «ερυθρόλευκων» στο 55ο λεπτό, με εξαιρετικό τεχνικό αριστερό σουτ του Κάμπελ από 25 μέτρα, που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ισπανό τερματοφύλακα. Στο 67ο λεπτό νέα αυκαιρία για την ελληνική ομάδα, όταν ο Ολαϊτάν γύρισε και σούταρε ξαφνικά μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Διαιτητής: Ρόκι (Ιταλία)

Κίτρινες: Εβρά, Φέρντιναντ