Saturday, April 26, 2014

Κυπελλούχος Ελλάδος ο Παναθηναϊκός

«Μπεργκ, ο βασιλιάς της Αθήνας»!

Πάρτι Μπεργκ και Παναθηναϊκού στο Ολυμπιακό Στάδιο. Ο σουηδός κυνηγός ήταν καταπληκτικός και με τρία έξοχα γκολ οδήγησε την ομάδα του στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας. Το 4-1 του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ κρίνεται απόλυτα δίκαιο αποτέλεσμα, καθώς οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του τελικού και έδειξαν πάθος, διάθεση, αποφασιστικότητα για την κατάκτηση του τροπαίου.
==============================================
Δεκάδες συλλήψεις οπαδών στην Αθήνα πριν τον τελικό
Κυπελλούχος Ελλάδος ο Παναθηναϊκός: Με χατ-τρικ του Μπεργκ διέλυσε 4-1 τον ΠΑΟΚ
Παίκτες, προπονητές και μέλη της διοίκησης πανηγυρίζουν τον πρώτο τίτλο του ΠΑΟ μετά από χρόνια.

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ τόσο στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου, όσο και στην αρχή του δευτέρου. Εκεί κρίθηκε εν πολλοίς ο τελικός. Γιατί τότε ο ΠΑΟ έβαλε τα γκολ, τότε απέκτησε το σαφές προβάδισμα, ενώ ο Μάρκους Μπεργκ με καταπληκτικές κινήσεις, γκολ και ασίστ, έδειχνε ένας χορευτής στο χορτάρι του ΟΑΚΑ. Ο διεθνής σουηδός στράικερ έδειξε το πώς πρέπει να παίζει ο σύγχρονος σέντερ φορ, ενώ κοντά του ιδιαίτερα καλή απόδοση είχαν και οι Νάνο, Μέντες, Καρέλης.

Ο ΠΑΟΚ ήταν κατώτερος των προσδοκιών. Ισως οι ελλείψεις να επηρέασαν το συγκρότημα του Γιώργου Γεωργιάδη, είναι όμως αλήθεια πως ουδέποτε οι τυπικά γηπεδούχοι έδειξαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο ντέρμπι. Μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου είχαν κάποιες ευκαιρίες, ενώ απλά ανέβασε απόδοση ο ΠΑΟΚ με την είσοδο των Βούκιτς και Λίνο. Κατά τα άλλα, ο ΠΑΟ ήταν καλύτερος και κατέκτησε χωρίς πρόβλημα το κύπελλο για το 2014.

Μόλις στο 1' ο Μπεργκ βρήκε έξοχα τον Ζέκα, σουτ από τον μεσοκυνηγό του Παναθηναϊκού και απόκρουση σε κόρνερ από τον Γλύκο.

Στο 15' ο Νάνο χτύπησε κόρνερ και ο Μπεργκ ύστερα από δύο προσπάθειες με σουτ έκανε το 0-1 για τον ΠΑΟ.

Στο 22' καταπληκτικό σουτ έπιασε Πράνιτς, αλλά ο Γκύκος εκτινάχθηκε με εντυπωσιακό τρόπο στην αριστερή του γωνία και έδιωξε τη μπάλλα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ΠΑΟΚ ήταν στο 36' όταν ο Στοχ έβγαλε τη σέντρα και ο Σαλπιγγίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλλα στο δοκάρι.

Στο 44' ο Κάτσε έπιασε σουτ αλλά η μπάλλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Κοτσόλη.

Μέσα σε ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός διασφάλισε την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Στο 50' ο Μπεργκ έφυγε από τα δεξιά και ενώ όλοι ανέμεναν σέντρα, ο σουηδός επιθετικός με ωραίο σουτ σημείωσε το 0-2 στέλνοντας τη μπάλλα στα δίχτυα του Γλύκου.

Σπουδαία ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 52', όταν ο Καρέλης έκανε τη σέντρα, απ' ευθείας το σουτ-άουτ ο Πράνιτς.

Στο 54' ήρθε το 0-3: κόρνερ ο Νάνο, κεφαλιά ο Καρέλης και νέο γκολ για τον Παναθηναϊκό που ήταν εντυπωσιακός, την ώρα που ο ΠΑΟΚ τα είχε χαμένα.

Με την είσοδο στο ματς των Βούκιτς - Λίνο ο ΠΑΟΚ έδειξε να αντιδρά και στο 68' κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Λίνο από τον Αμπέντ. Ο Βούκιτς ήταν εύστοχος και έγινε το 1-3.

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ξαναμπεί ουσιαστικά στο ματς και ο Παναθηναϊκός κράτησε το υπέρ του σκορ και τη σπουδαία νίκη. Μάλιστα, στο 88' ο Μπεργκ έφυγε σαν άνεμος από τα δεξιά, έδειξε την αξία του, σμπαράλιασε την αντίπαλη άμυνα και με αριστερό σουτ έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του με ένα ακόμη γκολ (1-4).

Διαιτητής: Κάκος.

Κίτρινες: Κάτσε, Καρέλης, Ζέκα, Μπεργκ.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Τζαβέλας, Βίτορ, Ινσαουράλντε, Λάζαρ(55' Βούκιτς), Κάτσε, Σκόνδρας(77' Σκόνδρας), Στοχ, Λούκας(56' Λίνο), Σαλπιγγίδης.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Νάνο, Σίλντενφελντ, Μέντες, Αμπέιντ(75' Λαγός), Πράνιτς, Μπεργκ(89' Πέτριτς), Καρέλης(70'Ατζαγκούν), Ζέκα.