Tuesday, September 9, 2014

Τραγωδία για την Εθνική Ελπίδων

Eνα γκολ των Σουηδών στις καθυστερήσεις στέρησε την πρόκριση της Εθνικής Ελπίδων και ενώ οι νεαροί Έλληνες διεθνείς είχαν νικήσει την Πολωνία 3-1. Διαβάστε τι έγινε.

tragwdia-gia-tin-ethniki-elpidwn
Οι παίκτες του Κώστα Τσάνα έκαναν το καθήκον τους και με το παραπάνω.
Νίκησαν με δύο γκολ διαφορά (3-1) την Πολωνία, στον τελευταίο τους αγώνα για τον 7ο προκριματικό όμιλο του Euro 2013/15. Το μόνο που ήθελαν για να πάρουν την πρώτη θέση και την πρόκριση στα μπαράζ ήταν να τελειώσει ισόπαλο το άλλο ματς, που διεξάγονταν την ίδια ώρα, ανάμεσα στην Σουηδία και την Τουρκία. Και ήταν ισόπαλο μέχρι τις καθυστερήσεις, όταν και σημειώθηκε το 4ο γκολ των Σουηδών στο 90'+2'.
Το ελληνικό ματς ήταν λίγο πιο μπροστά, χρονικά. Όλοι ήξεραν ότι το ματς στη Σουηδία είναι 3-3. Ετσι όταν μπήκε το 3ο γκολ του Γιαννιώτα οι πανηγυρισμοί ήταν ξέφρενοι, γιατί η πρωτιά και η πρόκριση ήταν δεδομένη. Όμως, δευτερόλεπτα αργότερα… η Σουηδία πετύχαινε το τέταρτο γκολ, που έδινε σε αυτή την πρώτη θέση του ομίλου και την πρόκριση.
Οι Ελληνες διεθνείς δεν είχαν προλάβει να μάθουν τα νέα.
Μέσα σε ένα λεπτό, ο δικός τους αγώνας έληξε. Με το σφύριγμα της λήξης όλοι, σχεδόν, έγιναν ένα κουβάρι κοντά στο κέντρο του γηπέδου και πανηγύριζαν έξαλλα την πρόκριση που «ήξεραν» ότι είχαν πάρει. Ωστόσο, ο ελληνικός πάγκος είχε προλάβει να μάθει τα κακά μαντάτα.
Ο Τριανταφυλλόπουλος πήγε στον Κώστα Τσάνα και αυτός του μετέφερε τα... δυσάρεστα από τη Σουηδία.