Friday, May 15, 2015

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΤΡΕΛΛΑΝΕ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ολυμπιακός 68-70
Ο Ολυμπιακός τρέλανε την Ευρώπη και με μία απίστευτη ανατροπή νίκησε την ΤΣΣΚΑ με 68-70 και προκρίθηκε στον τελικό!

Τεράστια σουτ του Σπανούλη στο φινάλε!
  ΑΠΟΣΤΟΛΗ-ΜΑΔΡΙΤΗ: Κων/νος Μελάγιες

Ο Ολυμπιακός σε ένα επικό ματς νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 68-70 και προκρίθηκε στον τελικό. Στα τελευταία τρία λεπτά επικράτησε με 5-16 και ο Βασίλης Σπανούλης είχε 11 πόντους στην τελευταία περίοδο

Το πρώτο ημίχρονο άφηνε την αίσθηση πως η ΤΣΣΚΑ ήταν καλύτερη, αλλά ο Ολυμπιακός πάντα έβρισκε τον τρόπο όχι μόνο να ανταποκρίνεται, αλλά και να προσπερνά στο σκορ.

Η ΤΣΣΚΑ στο πρώτο 20λεπτο είχε 14/18 βολές (έναντι μόλις 2/2 για τους Πειραιώτες) και 6 κοψίματα, στοιχεία τα οποία την κράτησε «ζωντανή» αρκετές φορές. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν σκορ από τα χέρια των Παπαπέτρου και Πρίντεζη, οπότε παρά την αστοχία του Σπανούλη (0/8 εντός παιδιάς) ο Ολυμπιακός έπαιζε στα ίσα τους Ρώσους.

Στην τρίτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ έσφιξε ακόμη περισσότερο την άμυνά της με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να έχει μόλις 4 πόντους (με ισάριθμες βολές) στα πρώτα 7’. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 47-39, αλλά οι Πειραιώτες με έμμεσα και άμεσα τρίποντα μείωσαν ξανά (49-47, 29’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε και πάλι χάρη στον δαιμόνιο Ντε Κολό (57-49, 32’). Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, έβγαλαν κάποιες άμυνες, αλλά στην επίθεση δεν έβρισκαν τρόπο να σκοράρουν. Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο οι Ρώσοι ήταν μπροστά με 63-54…

Σε εκείνο το σημείο το πρώτο τρίποντο του Βασίλης Σπανούλη, ένα κλέψιμο και 2/2 βολές του Σλούκα όχι μόνο μείωσαν σε 63-59, αλλά άγχωσαν τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη.

Τα επόμενα λεπτά τα οποία ακολούθησαν είχαν μόνο Ολυμπιακό. Με θράσος, με περηφάνια, με μπασκετάρα, με έναν Σπανούλη από άλλον πλανήτη προσπέρασαν με 64-66, αλλά ο Γουίμς ισοφάρισε.

Ο Kill Bill όμως είχε πάρει φόρα και με τρίποντο στα «μούτρα» του Ντε Κολό έκανε το 66-69. Ακολούθησε γαϊτανάκι βολών και ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός παρά την αστοχία του στα τρίποντα πήρε τα ριμπάουντ από τους γίγαντες (40-33) και στο τέλος είχε ψυχραιμία ενώ οι Ρώσοι φοβόντουσαν και τη σκιά τους.

Πηγή βίντεο: EUROLEAGUE BASKETBALL

Δείτε περισσότερα στο: gazzetta.gr