Thursday, September 17, 2015

O ΠAOK απείλησε και απειλήθηκε αλλα έμεινε στο 0-0 με την ΚΑΜΠΑΛΑ

Ο ΠΑΟΚ απείλησε και απειλήθηκε στην αναμέτρηση του Μπακού με την Καμπάλα, ωστόσο το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Ντίμιταρ Μπερμπάτοβ ως παίκτης του "δικεφάλου".

Η εικόνα του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ από το ξεκίνημα του αγώνα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 6' παραλίγο να σκοράρει. Ο Κίτσιου σέντραρε, ο Πέλκας αφύλακτος στην καρδιά της περιοχής της Γκαμπάλα πήρε την κεφαλιά, όμως, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι αναθαρρησαν στη συνέχεια και στο 10' απάντησαν στις ευκαιρίες.

Ο Ρικαρντίνιο εξαπέλυσε "κεραυνό", αλλά ο Ολσεν έπεσε εντυπωσιακά στη γωνία του και απέκρουσε. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο και στο 19' έφτασε ξαν'ά μια ανάσα από το γκολ. Αρχικά, ο Μακ, απέναντι από τον Μπεζοτόσνι, καθυστέρησε και κόπηκε τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς της Γκαμπάλα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ροντρίγκες σούταρε, όμως, ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έδιωξε με υπερένταση.
Στο 39' έγινε για πρώτη φορά επικίνδυνος ο Ντόντο, όταν μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, σούταρε, αλλά ο Ολσεν μπλόκαρε στη γωνία του. Η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν μία εκτέλεση φάουλ του Ρικαρντίνιο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπεζοτόσνι.
Ο ΠΑΟΚ έγινε επικίνδυνος στο 49', όταν ο Κίτσιου σέντραρε, ο Σάμπο έπιασε την κεφαλιά, όμως, ήταν "χλιαρή" με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο γκολκίπερ της Γκαμπάλα. Στο 52' ο Ροντρίγκες βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ανησύχησε τον Μπεζοτόσνι, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα οι γηπεδούχοι παραλίγο να ανοίξουν το σκορ. Ο Ντόντο βρήκε στην μικρή περιοχή τον Ζενιόφ, ο οποίος με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα να "γλείψει" το δοκάρι και να περάσει έξω.
Στο 59' ο Τούντορ πέρασε στο γήπεδο τον Μπερμπάτοφ στην θέση του Αθανασιάδη και ο Βούλγαρος έκανε κατευθείαν αισθητή την παρουσία του. Μετά από ένα δυνατό σουτ του Τζιόλη στο 60', που πέρασε ελάχιστα άουτ, ακολούθησε στο 61' ασίστ του Βούλγαρου στον Μακ, ο οποίος δεν κατάφερε από το ύψος της μικρής περιοχής να νικήσει τον Μπεζοτόσνι.
Ο Κόστα στο 67' λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ, όμως, ο Ολσεν αντέδρασε εντυπωσιακά και απέκρουσε και στο 72' ο Σουηδός τερματοφύλακας μπλόκαρε κοντινό σουτ του Γκάι. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να δείχνει κουρασμένος και στο 77' ο Περέιρα βρήκε χώρο, σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ολσεν. Στις καθυστερήσεις ο Αντόνοφ άγγιξε το γκολ, όμως, η κοντινή κεφαλιά του δεν βρήκε για λίγο στόχο και στο τελευταίο λεπτό ο Μακ σούταρε απέναντι από τον Μπεζοτόσνι, όμως, ο γκολκίπερ της Γκαμπάλα έδιωσε σε κόρνερ.

MVP

Ο Ολσεν έκανε σωτήριες αποκρούσεις και κράτησε τον ΠΑΟΚ όρθιο σε κρίσιμα σημεία του αγώνα. Οι πιο χαρακτηριστικές είναι στο 10ο λεπτό, όταν έδιωξε στη γωνία του βολίδα του Ρικαρντίνιο και στο 67', όταν επενέβη σε πλασέ του Κόστα, ο οποίος λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ.

Αδύναμος κρίκος

Ο Σάμπο για ακόμη μία φορά δεν έδειξε κάτι και είναι άξιο απορίας γιατί δεν χρησιμοποιήθηκε από την αρχή δίπλα από τον Τζιόλη ο Χάρης Χαρίσης. Ο νεαρός είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις κατά τη διάρκεια της προεροιμασίας, στη συνέχεια τραυματίστηκε και τώρα ψάχνει την ευκαιρία του για να επανέλθει.