Επανάληψη του τελικού του 2014 θα γίνει στο Μιλάνο όπου θα διεκδικήσουν το τρόπαιο του Champions League η Ρεάλ με τηνΑτλέτικο με την Μαδρίτη να… χωρίζεται στα δύο. Η «βασίλισσα» νίκησε με 1-0 την Μάντσεστερ Σίτι στον επαναληπτικό τουΜπερναμπέου με το αυτογκόλ του Φερνάντο στο 20ο λεπτό και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της 28ης Μαΐου.
Τα πράγματα… στράβωσαν για την Σίτι από το 10ο λεπτό όταν ο Πελεγκρίνι αναγκάστηκε να αντικαταστήσει τον Κομπανί λόγω τραυματισμού. Δέκα λεπτά αργότερα (20’) η Ρεάλ έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση με τον Μπέιλ από πλάγια θέση με σέντρα-σουτ, η μπάλα κόντραρε λίγο στον Φερνάντο και κατέληξε στα δίχτυα του Χαρτ για το 1-0. Στο 36’ ο Πέπε έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Χαρτ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά, μιας και ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 44’ η Σίτι απείλησε με τον Φερναντίνιο αλλά η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά του κάθετου δοκαριού και έφυγε έξω.  Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ έδωσε χώρους στη Σίτι και προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, όπως στο 67’ όπου ο Μπέιλ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στο 84’ ο Ντε Μπρούινε προσπάθησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 89’ ο Αγουέρο στην πρώτη του ευκαιρία στον αγώνα έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ χάνοντας την τελευταία ευκαιρία της Σίτι να πάρει την ισοπαλία-πρόκριση για τον τελικό.
Κίτρινες: Ντε Μπρούινε, Φερνάντο, Λούκας, Οταμέντι
Διαιτητής: Σκόμινα (Σλοβενία)
Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς (88’ Κόβασιτς), Κρόος, Ίσκο (67’ Χάμες), Μπέιλ, Χεσέ (55’ Λούκας Βάσκεθ), Ρονάλντο
Μάντσεστερ Σίτι (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Χαρτ, Σανιά, Κομπανί (10’ λ.τρ. Μανγκαλά), Οταμέντι, Κλισί, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Τουρέ (61’ Στέρλινγκ), Ντε Μπρούινε, Νάβας (70’ Ιεανάτσο), Αγκουέρο